9 Haziran 2016 Perşembe

Geleceğin Para Birimi “Bitcoin” Olabilir mi?


Geleceğin Para Birimi “Bitcoin” Olabilir mi?“Bitcoin” adını bir yerlerden duymuştum ancak araştırma fırsatım olmamıştı. Neymiş bu Bitcoin diye Google  arama motorunda yazdıktan sonra karşıma farklı bir para birimi türü çıktı, “Sanal Para” . Nedir bu sanal para? Ülkemizde henüz çok yaygın olmamakla birlikte internette oyun oynamak, alışveriş yapmak gibi birçok alanda kullanılabilen sanal olarak getirisi olan bir araç olarak biliniyor. Kendi  gerçek paranız ile internet üzerinden sanal para da satın alabiliyorsunuz. Bitcoin de bir sanal para birimi olarak karşımıza çıkıyor.

En basit tanımıyla Bitcoin, herhangi bir resmi otorite ile ilgili olmayan dijital bir para birimidir.Tasarruf ve yatırım aracı olarak da kullanılabilen bu sanal para, 3 Ocak 2009’da hayatımıza girmiş ve max Bitcoin sayısının da 21 milyon ile sınırlı olduğu söylenmektedir.

2009 yılından bu yana giderek popülerliğini arttıran Bitcoin, uluslararası para transferinde de kullanılmaktadır. Bitcoin’in alt yapısını blok zinciri (block chain) oluşturmaktadır. Sistemi bugüne kadar ayakta tutanın aslında tam olarak da bu blok zinciri teknolojisi olduğu biliniyor. Bu teknoloji son yıllarda oldukça merak konusu olmuştur. Hatta öyle ki bazı ülkeler bu konuda özel araştırma ekipleri kurarak Block chain teknolojisine yatırım yapmaktadırlar.

Bitcoin sistemi ile transferlerin basit, güvenli ve kısa sürede gerçekleşmesi, işlem ücretlerinin yok denecek kadar az olması, arada herhangi bir aracı kurum/kuruluş olmaması ve arkasındaki teknoloji sayesinde işlem takibi için ideal bir platform oluşturması, onun  yakın gelecekte “ Küresel Ödeme Ağı “ olarak da kullanılabileceğine dikkat çekmektedir.

BDDK ‘nın 27.06.2013 Tarihi’nde 28690 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren 6493 sayılı Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkındaki Kanunu aşağıdaki düzenlemeleri getiriyordu.

1-Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para İhracı ile Ödeme Kuruluşları ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Yönetmelik: Yönetmelikte, Türkiye’de faaliyet gösteren ödeme kuruluşları ve elektronik para kuruluşlarının yetkilendirilmesi ve faaliyetleri ile ödeme hizmetleri ve elektronik para ihracına ilişkin usul ve esasları düzenlenmiştir.

 2-Ödeme Kuruluşları ve Elektronik Para Kuruluşlarının Bilgi Sistemlerinin Yönetimine ve Denetimine İlişkin Tebliğ: Tebliğde, ödeme kuruluşları ve elektronik para kuruluşlarının Kanun kapsamındaki faaliyetlerinin ifasında kullandıkları bilgi sistemlerinin yönetimine ve yetkilendirilmiş bağımsız denetim kuruluşları tarafından denetlenmesine ilişkin usul ve esaslar düzenlenmiştir.

Bu kanun kapsamında düzenlemelerini tamamlayıp 2015 ve 2016 yılında lisanslarını alıp  faaliyetlerine başlayan ödeme hizmetleri kuruluşları da oldu.

Bitcoin’in hayatımıza girmesi ile birlikte BDDK yapısı ve işleyişi itibariyle Bitcoin’in elektronik para olarak değerlendirilmediğini, gözetim ve denetiminin mümkün olmadığını belirtmişti. Herhangi bir mağduriyet yaşanmaması için hatırlatmada bulunmuştu. Yani henüz Bitcoin’in ülkemizde kullanımı kısıtlanmış değil ancak önemli bir nokta ise kulanıcıları koruyacak yasal düzenlemeler de henüz bulunmuyor.

Sonuç olarak ilerleyen yıllarda Bitcoin’e ilginin artması ve ülkemizde de kulanımının fazlalaşması durumunda yeni yasal düzenlemelerin de gözönünde bulundurulması gerekebilir. Çünkü dünya verileri incelendiğinde Bitcoin’in bir şekilde parayı yönetenlerin dikkatini çektiği düşünülüyor. Bitcoin’in değerini piyasasındaki arz ve talep koşulları belirlediğinden talep artınca fiyatı artıyor, düşünce değeri azalıyor. Bu açıdan bakıldığında tamamen arz-talep koşullarına göre değeri değişen Bitcoin, sizce de dünyadaki ekonomik sistemi değiştirebilecek güce ulaşır mı?
Hale ONAR

Mirsis Bilgi Teknolojileri
İş Analisti

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder