27 Ocak 2015 Salı

Talent Management Nedir?

Talent Management yani Türkçe karşılığı ile 'Yetenek Yönetimi' 2000’li yılların popüler söylemlerinden biri. Bu terimi benimseyen kuruluşlar; yetenekli çalışanları işe almanın yanı sıra işbirliğinin uzun süreli olmasına önem vermektedir.
İnsan Kaynağı Yönetimi ya da Performans Yönetimi terminolojileri daha çok yöneticilerin rolü üzerine odaklansa da Yetenek Yönetimi bunlardan farklı olarak; bir organizasyondaki çalışanın; kurumdaki çalışma süresince İnsan Kaynaklarına duyduğu güveni vurgulamaktadır.
Örnek verecek olursak; Mirsis Bilgi Teknolojileri için yetenek yönetimi bir iş stratejisi olmakla beraber, tüm çalışanların ilgili tüm süreçlere entegre edilmesi, potansiyel kariyer yolları hakkında bilgilendirilmesi esasına dayanmaktadır.
Yetenek Yönetimi stratejisi ile çalışan Mirsis Bilgi Teknolojileri, işe alım süreçlerinde de yöneticilere önem arz eden bir rol olarak deneyimli ve yetenekli çalışanların elde tutulması ve sayılarının arttırılması ile ilgili büyük sorumluluklar yüklemektedir.

Farklı fırsatların ortaya çıkması durumunda mümkün olan yetenekler; çalışanların istekleri de göz önünde bulundurularak farklı pozisyonlar ile eşleştirilmekte,  Mirsis içerisinde yer alan Beceri Değerlendirme Sistemi ile de yeteneklerin kontrolü ve geliştirilmesi yılın belli dönemlerimde Organizasyonel Gelişim takımı tarafından titizlikle yönetilmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder