4 Aralık 2014 Perşembe

Geri dönüşüm Muhteşem Olacak

Geri dönüşüm diye bir kelime var hayatımızda. Terim olarak “atık malzemelerin hammadde haline getirilmesi ve tekrar imalata kazandırılması” anlamını taşısa da; çevre açısından bakıldığında aslında çok daha fazlası.
Burada anlatmak istediğim rakamlara bakarak konu ile ilgili farkındalığımızı bir nebze olsun arttırmak. Geri dönüşüm sayesinde çevremize ne katkıda bulunduğumuzu anlayabilmek.
Yaptığım araştırmalar sonrasında elde ettiğim bilgiler şunlar.

  • 1 ton atık kağıt geri dönüşürse 17 yetişkin ağacın kesilmesini önleriz. Bu 34 kişinin oksijen ihtiyacı demek. 
  •  1 ton atık kağıt kullanılarak yeni kağıt elde edilirse kış aylarında ısınma amacı ile iki ailenin tüketeceği 1750 litre fuel-oil tasarruf edilmiş olur.
  •  10 kola kutusu geri kazanılırsa bir TV nin 30 saatte harcadığı elektrik cebimizde kalmış olur. Bu aynı zamanda 100 kW/sa bir lambanın 35 saat çalışmasına eşit.
  • Bir kilo kola kutusu geri kazanıldığında; 8 kg boksit madeni, 14 kW/sa elektrik enerjisi korunmuş olur.
  •  Bir ton kullanılmış alüminyumdan alüminyum üretilirse; 1300 kg boksit bakiyesi, 15000 litre soğutma suyu korunmuş olur ve 2000 kg CO2 emisyonu daha az oluşur.
  • Parçalanmış beton, eğer içeriğinde katkı maddeleri yoksa yeni beton için kuru harç olarak kullanılabilir.
  • Cam sonsuz kere geri dönüşebilir. Böylece maden atığında %80 azalma sağlanmış olur. Resmi kurumlar konuya artık gerekli özeni gösteriyor. Birçok belediye atık toplama araçları ile geri dönüşümlü atıkların ayrı olarak toplanmasını sağlıyor. Burada en önemli nokta ise atıkların kaynağında ayrılması. Yani belediyenin bu atıkları topladıktan sonra ayırmaya çalışması daha maliyetli. Bu ayrımın daha atık çöpe giderken yapılması gerekiyor. Geri dönüşebilen maddeler: kimyasal atıklar, cam, kâğıt, alüminyum, pil, motor yağı, akü, beton, demir, elektronik atıklar, tekstil ürünleri, ahşap, metal vb.

Aklımızda kalsın!

Berrin İzci
Mirsis Bilgi Teknolojileri
Kalite Uzmanı
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder