17 Kasım 2014 Pazartesi

Mirsis'in Gurmesi Süleyman Bey'den 2. Lezzet Durakları


Yine bir Öğle tatili yaklaşıyor. “Bugün öğlen ne yesek, nereye gitsek?" soruları sorulmaya başlandı bile.. Önceki yazımda da belirttiğim gibi sizlere etrafımızda gidilebilecek yerleri yazmaya devam ediyorum.
Yine Ataşehir’de ve Tuzla’da olmak üzere iki yer sizlerle. İlk olarak Ataşehir ofisimizdekiler ve Ataşehir’e ziyarete ve toplantıya gelenler için Dönerci Ahmet Usta ve Gebze’de çalışanlar arkadaşlarımız için ise Meraklı Köfteci bugünkü yazılarımız.

Dönerci Ahmet Usta
Dönerci Ahmet Usta Merkezi Sancaktepe’de bulunan bir yer aslında. Dönerci Ahmet Usta ile tanışmam Sancaktepe’deki bu mekanda oldu. Daha sonra Ataşehir’de bir şube açtılar. Ataşehir’de çalışıp da Sancaktepe’de tanışıp hayran kaldığım bu lezzete duyarsız kalmak tabi ki olmazdı.
Dönerci Ahmet Usta’nın hem Sancaktepe merkez, hem de Ataşehir şubesi epey geniş bir mekân. Hem içerde hem de dışarıda masaları bulunuyor. Girişte, ustaların özenle kestiği hemen 3 büyük döner göze çarpıyor.
Adı üstünde dönerci. Döner porsiyon, dürüm, pide, İskender çeşitleri mevcut. Benim tercihim pilavsız olan, Lavaş Üstü Döner. Döneriniz en alta konulmuş yarım lavaş üzerine konulup üzeri bir lavaşla örtülerek servis ediliyor. Lavaşlar hemen orda çıtır çıtır pişiriliyor ve sıcacık servis ediliyor. Porsiyonları büyük ve lezzetli. Yanında büyük bardak Susurluk ayranı söyledik mi süper gidiyor. Salata da Dönerci Ahmet Usta’nın ikramı.. Patates kızartması lezzetli. Öyle hazır dondurulmuş patatesten yapılanlardan değil. Lavaşınız biterse dert değil yenisini istediğinizde hemen geliyor.
Dönerin üstüne künefe ve çay iyi gider derseniz. Künefesi de denemeye değer.. 17TL(Kasım 2014) porsiyon fiyatları ile makul bir yer. Yeri Ataşehir Zübeyde Hn. Öğretmen Evi2nin hemen karşısında bulunuyor.

Meraklı Köfteci
Tuzla’da herkes genelde Filizler Köfteyi bilir ama sadece meraklıları Meraklı Köfteci’yi bilir. 1953 yılında kurulmuş bir yer ve Tuzla’nın ilk köftecisi. Kurucusu Mehmet Bey 5-6 ay önce vefat etti ancak Meraklı köfteci yoluna devam ediyor.
Meraklı Köfteci, çok iddialı bir mekân değil. Son derece mütevazı bir yer. Çoğu zaman gittiğinizde kapısında kuyrukla karşılaşabilirsiniz. Bu ilgi alakaya rağmen büyümeyi istememiş, kalitesini ve lezzetini bozmadan yıllardır ayakta kalabilmiş bir yer.
Menüsü son derece sade; Köfte, Şiş, Pirzola, Biftek, Salata, Piyaz, Ayran, Kola ve Revani’den oluşuyor. Köfteleri oldukça lezzetli. Mangalda güzelce pişirildikten sonra domates ve biber ile servis ediliyor. Yanında güzel bir ayran ve çıtır çıtır taze ekmeği yanına söylemiş olduğunuz piyazın suyuna banarak yemek süper oluyor.
Tuzla’ya gitmişken denenmesi gereken bu lezzeti es geçmemenizi öneririm. Ayrıca cüzdanınız da bu işe son derece memnun olacak. Fiyatlar inanılmayacak kadar ucuz. Meraklı köfteci Tuzla Cumhuriyet caddesinde.


Süleyman Çavuşoğlu
Mirsis Bilgi Teknolojileri - Proje Yöneticisi

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder