9 Ekim 2014 Perşembe

Özgeçmiş Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar


Özgeçmişiniz, sizi hiç tanımayan insan kaynakları profesyonelleri veya yöneticiler ile ilk iletişimi kurmanızı sağlayacak önemli bir araçtır.

Birçok aday özgeçmişini formalite gereği hazırlanması gereken bir belge olduğu düşüncesiyle oluşturup sadece standart başlıklar ve kalıp cümleler kullanarak tamamlar. Ancak kurallara uygun olarak bilgi, beceri ve niteliklerinizi ön plana çıkararak hazırlanmış bir özgeçmiş, ilk iletişimde olumlu etki yaratmanızı sağlayacaktır. Diğer adaylar arasında ön plana çıkmanız için özgeçmişinizin etkileyici ve dinamik olması gerekir.

Bu noktada iyi bir özgeçmiş hazırlamak isteyen adaylarımıza tavsiyelerimiz;
  • Öncelikle sizi gerçek anlamda tanımlayabilecek net ifadelerle hazırlanmış bir ön yazı oluşturun. Özyazınızda güçlü yanlarınızdan, farklılıklarınızdan, kariyer hedeflerinizden ve başvurduğunuz pozisyon aracılığı ile kuruma sağlayacağınız katkılardan bahsedebilirsiniz. Burada ön yazının uzun olmamasına dikkat etmelisiniz. Önyazınızın sizin yazılı iletişim becerinizin bir göstergesi olduğunu da unutmayın.
  • Başvuruları değerlendiren yönetici ya da insan kaynakları profesyonellerinin bilgi, beceri ve nitelikleri tanımlamada kullandıkları belirli anahtar kelimeleri vardır, sonuç olarak fazlaca anahtar kelimeyi içeren özgeçmişler daha fazla değer kazanacaktır. Bu sebeple özgeçmişinizde kullanacağınız terimler ve ifadeler oldukça önemlidir.
  • İletişim bilgilerinizin güncel olmasına dikkat edin.
  • Eğitim bilgilerinizde ve iş tecrübelerinizde kronolojik sıralamayı doğru yapın. Kurum ve bölüm isimlerinde kısaltma yaparken standart kavramları kullanmaya özen gösterin.
  • Unvanınızı, uzmanlık alanınızı ve uzmanlık seviyenizi tanımlarken sektör ya da birim dışındaki kişilerin de okuduğunda sizi anlayabileceği netlikte olmasına özen gösterin.  Uzmanlık seviyenizin ve pozisyon adınızın sektörde kullanılan genel tanımlamalara karşılık gelip gelmediğini kontrol edin, yanıltıcı olacağını düşündüğünüz tanımlamalar için açıklama yaparak önlem alın.
  • İş tanımı yaparken öncelikli olarak ana sorumluluklarınızdan bahsedin. Bu başlık altında yıllık iş hedeflerinizden de bahsedebilirsiniz.
  • Görev aldığınız projeler hakkında bilgi verirken projelerin gerçekleştirilme amacı ve sizin projeye olan katkınıza da kısaca değinmelisiniz.
  • Teknik bilgilerinizi kullanım alanlarına göre benzer olanları gruplandırarak yazabilirsiniz. Örneğin yazılım dilleri, veri tabanı, sistem vb..
  • Yabancı dil ve teknik konulardaki bilgilerinizi uzmanlık seviyeniz hakkında fikir verecek şekilde derecelendirin.
  • Kurs veya sertifika bilgisi verirken; kurum adı, sertifika adı, tarih gibi alanlara ek olarak bu katılımlarınızın sizin hangi yetkinlik veya niteliğinizi geliştirdiğini de kısaca belirtin.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder