4 Ekim 2014 Cumartesi

4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma GünüBugün 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü. İlk kez 1931 yılında İtalya’da, tehlike altındaki hayvanların bulunduğu durumu vurgulamak isteyen ekolojistlerin katıldığı bir toplantıda başladı. O zamandan beri, her yıl farklı ülkelerde ve farklı şekillerde yapılan etkinlikler ile insanlar; hayvanlara olan saygılarını ve “borçlarını” dile getiriyorlar. 

Bugün yeryüzünde yaşayan 7 milyar insanız ve 2050 yılı için öngörülen sayı 10 milyar. Evet bizim sayımız artıyor fakat bizim dışımızdaki canlıların sayısı ise hızla azalıyor. Modern diye nitelendirdiğimiz yapılaşma, doğal alanların tahribatı, yasa dışı avcılık ve ticaret doğal hayatın dengesini bozuyor ve canlıların hızla yok olmasına neden oluyor.

Dünyada sadece 1600 panda, 3200 kaplan, 50 Java Gergedanı, 500 Akdeniz foku kaldığını; deniz kaplumbağalarının popülasyonunun %20 azaldığını; Türkiye’de nesli tehlike altında olan başta deniz kaplumbağası, yunus olmak üzere 179 tür bulunduğunu biliyor musunuz?

Yaşamlarımız böylesine birbirine bağlıyken; onlar olmadığında bizim de olamayacağımızı unutarak hareket etmek sizce de anlamsız değil mi? 

Yapmamız gereken hayatımızın parçası olan hayvanların yaşama haklarını güvence altına almak, onlara yapılan kötü ya da bilinçsiz muamelelere göz yummamak ve soylarının devamlılığını sağlamak iken bunun tam tersi şekilde davranmak aslında “kendi bacağımıza kurşun sıkmak” değil de nedir?

Belki de hayat karmaşası içinde hatırlamamız gereken Rachel Carson’ın şu sözleridir: “One way to open your eyes is to ask yourself, What if I had never seen this before? What if I knew I would never seen it again?”

Hayvanların ve doğanın “bekçi” ile değil “sevgi” ile korunduğunu 4 Ekim bahanesiyle hatırlayabilmek dileğiyle..

Berrin İzci
Mirsis Bilgi Teknolojileri - Kalite Uzmanı

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder