5 Haziran 2014 Perşembe

Dünya Çevre Günü - 2014Dünya Çevre Günü; Çevre Programı (UNEP) öncülüğü ile Doğayı ve Dünyayı korumak için global farkındalık yaratılması ve pozitif çevresel aksiyonların uygulanması amacıyla her yılın 5 Haziran günü kutlanmakta..
Her yıl bir tema seçilerek konuya olan hassasiyetin arttırılması hedeflenen gün için bu yılın odak noktası ise “Küçük Adalar ve İklim Değişikliği”; sloganı ise “Denizleri Değil Sesinizi Yükseltin”!!
UNEP tarafından 2014 yılı için özellikle dikkat çekilmek istenen “küçük adalar”ın listesinde Irian Jaya (Endonezya), Karayipler, Mikronezya (Papua Yeni Gine), Barbados, Fiji Adaları (Okyanusya) ve Seyşeller bulunuyor.
UNEP tarafından Dünya Çevre Günü için hazırlanan blogda adaların hikayesini öğrenebilmek mümkün. Örneğin Grenada adasındaki deniz seviyesinde meydana gelen 50 cm lik bir yükselme kumsallarının %60’ının kaybolmasına neden olabilir. Daha önce yılda 30,000 ton muz, avocado ve benzer tropical meyvelerin yetiştirildiği Dominica da meydana gelmiş olan kasırga da ise meyve endüstrisi büyük oranda zarara uğramıştı.
Hikayelerin detaylarına aşağıdaki bağlatıdan ulaşılabilir.

Küresel ısınmanın ve mevsim kaymalarının yaşanmadığı bir dünyayı umut ederken sözlerimizi şair-diplomat Abhay Kumar tarafından kaleme alınan ve UNESCO tarafından 2013 yılında Dünya Çevre Günü Marşı olarak ilan edilen ''Earth Anthem'' ile sonlandırmak en güzeli olacaktır :) 

Berrin İzci
Mirsis Bilgi Teknolojileri - Kalite Uzmanı

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder