18 Nisan 2014 Cuma

Mirsis Ofis Personelleri Gıda Zehirlenmesi Eğitiminde

Hizmet sürekliliği süreci kapsamında 15 Nisan Salı günü gerçekleştirilen ‘Gıda Zehirlenmesi’ eğitimde gıda kaynaklı hastalıklar üzerinde duruldu. 
Son derece lezzetli, sağlıklı, iştah açıcı ve normal görünen, oysa çok sayıda hastalık yapıcı mikroorganizma ile kirlenmiş olan gıdaların yenmesiyle ortaya çıkan hastalık durumu olarak bilinen gıda zehirlenmesi, sağlığımızı etkilemesi bakımından üzücü olmakla beraber ölüm riski de taşımaktadır. Bu bilinç çerçevesinde oluşturulan eğitim süresince, Mirsis ofis personelleri acil bir durum karşısında ne yapılması gerekildiği konusunda eğitmen Merve Kerimoğlu tarafından bilgilendirildi.
Eğitim içeriğini; gıda zehirlenmesinin nedenleri, belirtileri, herhangi bir gıda zehirlenmesinde alınacak önlemler, sıcaklık kontrolü ve depolama gibi başlıklar oluştururken aynı zamanda yanlış bildiğimiz gerçekler üzerinde de durularak alınan eğitimin önemi bir kez daha vurgulandı.

Mirsis Bilgi Teknolojileri olarak bu konu hakkındaki bilincin artmasını bekler, sağlıklı ve güzel bir gün geçirmenizi dileriz.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder