4 Nisan 2014 Cuma

Çocuklara Kod Yazmayı Öğreten CoderDojo Atölyeleri Artık Türkiye'de

Çocuklara kod yazmayı öğreten CoderDojo atölyeleri, Türkiye’de de faaliyet göstermeye başladı. İrlandalı yazılımcı James Whelton sayesinde dünya çapında bir etkinliğe dönüşen bu faaliyet ile 6-17 yaş arasındaki çocuklar ücretsiz olarak bilgisayar programlamayı öğreniyor. CoderDojo atölye çalışmalarında çocuklara temel düzeyde HTML, CSS, Scratch ve Python gibi teknolojiler öğretiliyor.

CoderDojo’nun hikayesi 2011 yılında iPod Nano’nun hacklenmesi ile başlıyor. 17 yaşındaki bir genç olan James Whelton, iPod’u hacklediğinde kendisinden daha küçük öğrenciler de kod yazmayı öğrenmek istiyor. İlk olarak okulda bir kulüp olarak temelleri atılan CoderDojo, sonrasında da dünya çapında bir etkinliğe dönüşmeye başlıyor.

Yazılım konusunda gönüllü olarak deneyimlerini paylaşmak isteyenlerin katıldığı bu faaliyet ile kritik bir yaş grubundaki çocuklara yazılım dünyası ile tanışma olanağı sunuluyor.

Türkiye’de CoderDojo organizasyonunu kurma ve yaygınlaştırma misyonu Patrick Bosteels ve Neşen Yücel’in kurduğu Stage-Co tarafından üstlenilmiş. Şu ana kadar İstanbul’un farklı yerlerinde etkinlikler yapan CoderDojo’nun bir sonraki etkinliği 12-13 Nisan tarihlerinde İzmir’de gerçekleştirilecek. Siz de bu sosyal sorumluluk projesinin bir parçası olmak, önceki etkinliklerden fotoğrafları görmek, detaylı bilgi almak ve bundan sonra yapılacak etkinliklerden haberdar olmak için CoderDojo Türkiye Facebook sayfasını takip edebilirsiniz.

Mirsis olarak bu oluşumu gönülden desteklediğimizi belirtir, güzel bir gün dileriz.
 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder