1 Nisan 2014 Salı

Bugün 1 Nisan Şakalarına Dikkat!


Güne başlarken harekete geçmeden önce takvime bugün daha dikkatli bakın. Aksi taktirde, evrensel olarak bilinen 1 Nisan’da şakanın kurbanı olabilirsiniz.

Dünyada Hollanda, Belçika, Kanada, ABD, İsviçre, Japonya dahil dünyanın pek çok yerinde tanınan 1 Nisan ile ilgili, farklı kültür, inanç ve dillerde efsaneler bulunuyor.

Bu efsanelerden en kuvvetlisi Fransa'da ''Poisson d'avril-Nisan Balığı'' geleneğinin tarihçesidir. Bu tarihçe 16. yüzyıla kadar uzanıyor. 1564 yılında Fransa Kralı IX. Charles, yılbaşını 1 Nisan'dan 1 Ocak'a aldırır. Bu arada, 1 Nisan'ı hala sene başı olarak kabul etmeye devam edenlerle alay etmek amacı ile yapılan şakalar, bir süre sonra gelenek haline gelir.
 
İngiltere'de ise 1 Nisan ''Kaçıklar Günü'', İskoçya'da ise ''Guguk Kuşu-Gowk(Cuckoo)'' olarak anılır. En eski 1 Nisan şakasının ise Romalılar döneminde yapıldığına inanılıyor.
 
Şakacı Haber Programı BBC Panaroma
Dünyaca ünlü 1 Nisan şakalarından biri, 1957 yılında BBC'nin saygın haber programı 'Panaroma' tarafından yapıldı. Muhabirler ılık geçen kış nedeniyle ağaçlarda artık spagetti yetişmeye başladığını duyurdu. Bunun hemen ardından ise köylülerin artık ağaçlardan spagettinin hasadını yapmaya başlandığı açıklandı. Bir anda televizyon kanalına telefon yağmaya başladı, tüm izleyiciler kendi spagetti ağaçlarını nasıl yetiştirebileceğini soruyordu. Telefonu açan BBC yetkilileri de 'bir kutu domates soslu spagettiyi ekin ve tutması için dua edin' yanıtını veriyordu. Tabii ki sonunda köylüler tarafından bunun bir şaka olduğu anlaşıldı.
 
Biz de Mirsis olarak bugün çevrenizden gelecek şakalara karşı dikkatli olmanızı önerir, güzel bir gün geçirmenizi dileriz.
 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder