7 Mart 2014 Cuma

Yet”iş”kin Olmak

Mirsis’in gelişime verdiği önem ile özellikle İnsan Kaynakları departmanına kattığı en büyük değer, yetkinlik bazlı mülakat teknikleri ve bu yetkinliklerin çalışma ortamına adaptasyonu olmuştur.

Mirsis’te 10 temel yetkinliğin sorgulandığı mülakatlar ile gerek işe alım aşamasında gerekse de işbaşı ve sonrasında çalışanların bu yetkinliklerinin gelişimi izlenmekte, gelişim kayıtlarına istinaden kariyer yolu çizilmektedir.

Peki, nedir bu 10 temel yetkinlik?

“Çalışanınızda aradığınız en önemli 10 yetkinlik nedir?” sorusu birçok firmaya yöneltilerek yapılan anket sonucunda en çok aranan 10 temel yetkinlik şu şekilde sıralanmıştır:
  1. Başarı / Sonuç odaklılık
  2. Girişkenlik
  3. İletişimde etkili ve akıcı olma
  4. Müşteri odaklılık
  5. Karşılıklı anlayış
  6. Organizasyonel farkındalık
  7. Analitik düşünme
  8. Kavramsal düşünme
  9. Araştırmacılık
  10. Dürüstlük
Teknoloji devri yaşanan günümüzde, özellikle üniversitelerden yeni mezun olan Bilgi Teknolojileri çalışanları, teknik yetkinliklerin çok daha önemli olduğuna inanmaktadır. Ancak iş hayatı maalesef sandığımız kadar masum değil. Siz ne kadar emek verirseniz doyum noktasına ulaşmamakta adeta dipsiz bir kuyu gibi, “her bir teknik yetkinlik çalışanı daha operasyonel biri haline dönüştürmektedir”.

Kariyer yolunun aydınlatılmasını isteyen Bilgi Teknolojileri profesyonelleri, teknik yetkinliklerinin yanında bahsettiğimiz öz yetkinliklerini de geliştirerek kazandığı her bir yetkinliğin kendisine çok daha büyük fırsatlar yaratacağını gözlemleyebilir.

Mirsis, bu temel yetkinliklerin işe alım aşamasında ölçümlenmesi ve çalışanlarının gelişimi adına adımlar atmakta, eğitimler ile de bu faaliyetlerini desteklemektedir.

Burcu Kış
Mirsis  Bilgi Teknolojileri
Organizasyonel Gelişim ve Ücret Yönetmeni

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder