10 Aralık 2013 Salı

Yazılım dünyasında kullanılan Bug’ın hikayesini biliyor muydunuz?


Yazılım dünyasının içine girip de, debug kelimesini kullanmayan ya da bilmeyen yoktur. Bir problemi tespit etmek için yapılacak en iyi şey çoğu zaman programı debug etmektir. Debug kelimesinin tam karşılığı böceklerden arındırmaktır. Yazılım dilinde ise, programın adım adım hatalardan arındırılması anlamına gelmektedir.

Peki bu böceğin hikayesinin gerçek olduğunu biliyor muydunuz?
Profesör Grace Hopper ; Yale üniversitesinde matematik ve fizik eğitimi aldıktan sonra, matematik dalında doktora yapıp ve 1941 yılında profesör olmuştur.
Öğretmenlik mesleğini bir süre sonra bırakıp, donanmada gönüllü teğmen olarak hesaplama projelerinde çalışmaya başlamıştır. Arith-matic, math-matic, ve flow matic derleyici dillerini geliştirmesinin ardından programlama dillerinin herkes tarafından anlaşılabilmesi için makine dili ile değil, İngilizce dilinde olması gerektiğini savunmuştur.
Hooper, programlama dilleri başkanlığına atanmasının ardından COBOL dillerinin standartlarını belirleyerek yazılmasına öncülük etmiştir.

İkinci kahramanımız böceğe gelince, Grace Hopper’ın donanmada çalıştığı günlerden birinde makinelerden biri çalışmaz. Bu durumun yazılımsal bir hatadan kaynaklanmadığını anlayan Hopper, makinenin içine bakmaya karar verince sıkışıp kalan böceği fark eder. Böceği çıkarması ile makine yeniden eskisi gibi çalışmaya başlar. Bunun üzerine Hopper  bu yaptığı işlemi debugging olarak adlandırır ve  o günden bu yana debug kelimesi böcekten arındırma, sorun giderme anlamıyla yazılım dünyasında yer alan herkes tarafından kullanılmaktadır. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder