22 Temmuz 2013 Pazartesi

Yeşil Öneriler...


Mirsis çevre politikası doğrultusunda, her geliştirdiği ürün ve sunduğu hizmette çevreyi korumayı kendine görev saymıştır. Bu hissiyatla belirlediği hedef ve amaçlara doğru ilerlerken;

·         Çevreye olan zararlı etkilerini minimize eder.

·         Ortak fayda sağlayacak teknolojileri tercih eder.

·         Doğal kaynakları etkin kullanır.

·         Atıkların geri dönüşümünü sağlayacak faaliyetlerde bulunur.

Çevre konusunda, Timeout İstanbul dergisinin başlıklar halinde derlediği uygulanabilir önerileri sizlerle de paylaşmak istedik. Herkese iyi bir hafta olsun…

1) Plaza çalışanları

≈ Dünyadaki çevresel kirliliğin bir numaralı nedeni otomotiv sanayidir. İşe giderken arabanızı evde bırakın. Toplu taşımaya uzak bir noktada oturuyorsanız da arabanızı metro, metrobüs ya da vapur yakınlarındaki otoparklara bırakarak sürüş mesafenizi azaltın ya da birkaç iş arkadaşınızla araba paylaşın.

≈ Elinizdeki çöpü çöp kutusunun doğru bölümüne atmaya dikkat edin. Cam, kağıt ve organik atıkları ait oldukları kutuya atın. Eğer ofisinizde çöpleri ayrıştıran kutular bulunmuyorsa, bir tane satın alınması için öneride bulunun.

≈ Öğle yemeğine çıkarken lambanızı, bilgisayarınızı ve eğer mümkünse havalandırmayı kapatın.

≈ Masanızda çiçek yetiştirin. Aloe vera, nane ve lavanta fazla bakım ve su istemeyen bitkilerdir. Bu bitkiler hem kokularıyla sinirlerinizi gevşetir hem de sıkıcı ofisinize renk katarlar.

≈ Yazıcıdan mümkün olduğunca uzak durmaya çalışın. Eğer mutlaka çıktı almanız gerekiyorsa kağıtları önlü arkalı kullanın ve yeşil yazıcı programlarından birini kullanın. Printgreener.com dökümandaki boşlukları tespit ederek en aza indiriyor ve kağıt kullanımını azaltıyor.

2) Evde oturanlar, öğrencİler, freelancer’lar

≈ Çalışmayan durumdaki elektronik aletler fişe takılıyken de elektrik harcamaya devam ederler. Bazı elektronik aletlerde stand by durumundaki elektrik kullanım oranı cihazın açıkken harcadığı enerjinin %25’ini bulur. Kullanmadığınız tüm elektronik aletleri fişten çekin. Bu işlemi zahmetsiz hale getirmek için üzerinde açma kapama düğmesi bulunan uzatma kablolarından kullanın.

≈ Alışverişinizi yerel ürünler satan mağazalardan yapın. İthal ürünler satın aldığınızda, nakliye sırasında bolca karbon salımı oluştuğu için çevre kirliliğine dolaylı olarak da olsa katkıda bulunuyorsunuz. Ayrıca organik ürün satın alarak bolca pestit içeren konvansiyonel gıdalardan kaçınabilirsiniz. Bütçeniz tüm gıda alışverişinizi organik yapmanıza olanak vermiyorsa her ay süt ürünleri, sebzeler, et ürünlerinden bir grubu seçip o ürünleri organik satın alarak vücudunuza aldığınız katkı maddesi miktarını azaltabilirsiniz.

≈ Defterlerinizi atmadan önce boş sayfalarını koparıp bir kutuda not kağıdı olarak bu sayfaları biriktirin.

≈ Sezon başında klimanızın hava filtrelerini mutlaka temizleyin. Filtreleri tıkayan toz klimanın normalde kullanacağından çok daha fazla enerji harcamasına neden olur.

≈ Evden çıkarken dolaptaki kalmış, tüketilecekleri şüpheli yemekleri bir torbaya doldurun ve ağzı açık bir şekilde sokağın köşesine, çöp tenekesinin yakınına bırakın ki sokak hayvanları yiyecek bulmak için çöpleri deşmek zorunda kalmasınlar. Sıcakların yaklaştığı bu günlerde de kapınızın önüne bir kap su bırakmayı ihmal etmeyin. Unutmayın! Yavru bir kedi susuzluğa yalnızca sekiz saat dayanabilir.

≈ Hem kendiniz hem de çevre için daha az taşıta binin, daha çok yürüyün. Yürümenin çevreye hiçbir zararı yoktur, yürümek sağlıklı kılar, kafa açar.

3) Anne babalar

≈ Denizler tükeniyor, balık bitiyor. Çocuğunuzun da keyifle balık yiyebilmesini istiyorsanız 20 cm’den küçük çinekop ve sarıkanat satın almayın. Unutmayın, küçük balık yoksa büyük balık da yok.

≈ Küçük yaştan itibaren çocuklarınızı doğa ile barışık tutun. Çocukların sokak hayvanlarına olan ilgisini kamçılamayın.

≈ Çocuğunuz için satın aldığınız her şeyin etiketini okuyun. Üzerinde doğal yazan ürünlere inanmayın, ürün içeriğini mutlaka kontrol edin. Özellikle krem ve cilt ürünlerinde bulunan zehirli paraben içeren ürünleri satın almaktan kaçının.

≈ Koli kutularını kalın naylon çöp poşetleriyle kaplayın. Kutunun içine kullanılmayan bez parçaları yerleştirerek sokak kedileri için kedi evleri yapın, balkonunuza bir kuş yemliği yerleştirin ve çocuğunuzla birlikte düzenli olarak hayvanları besleyin, imkânınız varsa evcil hayvan edinin.

≈ Çocuğunuzun önündeki en büyük örneğin siz olduğunuzu ve alışkanlıklarının hemen hepsini küçük yaşta edindiğini unutmayın. Gezegene önem veren bir çocuk yetiştirmek istiyorsanız, siz de gezegene önem verin. Geri dönüşüm yapın, çevreye saygılı davranın, hayvanları sevin, bilinçsiz tüketimden kaçının.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder