5 Temmuz 2013 Cuma

Türk Kızı Muzdan Devrim Çıkardı…


Google’ın 13-18 yaş arasındaki gençlerin bilim merakını teşvik etmek ve somutlaştırmak için Google Bilim Fuarı adı altında yaptığı yarışma 120’yi aşkın ülkeden binlerce başvuru aldı. 90 finalist arasına Türkiye’den tek girebilen isim muz kabuklarından biyoplastik üretimi projesi ile 16 yaşındaki Elif Bilgin olmuştur.

Elif Bilgin 2 yıllık bir çalışmanın sonucunda günlük hayatta kullanılabilecek bir üretim yapmayı başarmıştır. Radyoaktivite çalışmaları ile Nobel ödülü kazanan kadın bilim insanı Marie Curie’nin kendisi için ilham kaynağı olduğunu belirten Bilgin, “O benim gibi hevesli genç kadın bilim insanları için en iyi rol model” şeklinde açıklamada bulunmuştur. Şu anda kullanılmakta olan petrol bazlı plastik yerine biyoplastik kullanılmasını sürdürülebilir çevre için de gerekli bulduğunu belirten Bilgin, gelecekte ABD’de tıp eğitimi almak istediğini dile getirmiştir.

Google Bilim Fuarı’nın 2. yılında “Scientific American Science in Action Award” adlı özel bir ödül de verilecek. Çevre, sağlık veya kaynak sıkıntısı gibi sorunlara yönelik fark yaratacak bir projenin ödüllendirileceği bu başlık için 90 finalist projenin 15 tanesi aday gösterildi. 15 küresel finalisti ve “Science in Action Award” ödülünün sahibi 23 Eylül’deki son eleme için California’da buluşacak.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder