21 Mayıs 2013 Salı

Mirsis Genel Müdürü ve Kurucu Ortağı Gül Düzgider Canlı Yayın Konuğu Olarak Kadın Girişimcilere Tavsiyelerde Bulundu


 Capital Dergisi,  tarafından Türkiye’nin girişimci kadınlarını desteklemek üzere başlatılan ve televizyon kanalı Sky 360’da “Kadın Girişimci’’ adıyla yayın hayatına başlayan canlı yayın programının geçen haftaki konuğu Mirsis Genel Müdürü ve Kurucu ortağı Gül Düzgider idi.

 Programda, Türkiye’nin başarılı girişimci kadınlarını ve öykülerini ekrana taşıyarak fikri olan, bir şeyler yapmak isteyen kadınlarımıza bir rol modeli oluşturmak amaçlanmaktadır.

 Mirsis Genel Müdürü Gül Düzgider; Mirsis’in diğer kurucu ortağı Ece Kutlucan ile yollarının nasıl kesiştiği, iş kurma fikirlerinin nasıl ortaya çıktığı, bir iş kurarken yaşanabilecek zorlukların neler olduğu ve nasıl üstesinden gelinebileceği,  Mirsis’in bundan sonraki hedefleri gibi konulara değindi ve kadın girişimcilere tavsiyelerde bulundu.

 Gül Düzgider;

Girişimci olmak isteyenlere, kendi tecrübelerime göre ilk önerim, bildikleri konuda çalışmalarıdır. Yoksa zorluk daha artıyor. Bir de her zaman işlerinin başlarında olmaları önemli, unutmamalılar, girişimci olan kendileri, dolayısıyla ne istediklerini de en iyi kendileri biliyor. Yoksa kurdukları yapı, fark etmeden çıkış noktasından uzaklaşmış olur. Bunu takiben ekibi ve sistemi çok iyi oluşturmalılar şeklinde açıklama yaparak kadın girişimcilerin sayısının artması gerektiğine dikkat çekti.

“Bir kadının, aslında herhangi bir kişinin iş kurma nedenlerine bakıldığında, ‘itme ve çekme’ faktörleri olduğunu görüyoruz. Kadınları iş kurmaya ‘iten faktörler’ arasında işsizlik sorunları, kadınlara uygun olmayan iş koşulları ve cinsiyet ayrımcılığı sayılabilir. ‘Çeken’ faktörler arasında da, bağımsızlık isteği, kendini gerçekleştirme isteği, kendi işinin patronu olma, aile ve iş sorumluluğu arasındaki dengeyi kurma gibi şeyler sayılabilir” diyerek bölgelerin sosyo-ekonomik özellikleri ile girişimcilik arasında belirgin ilişkiler bulunduğuna değindi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder