11 Ekim 2012 Perşembe

BÜYÜK TEHDİT: E-ATIK!


Teknoloji çağında kullanılmayan teknolojik aletler zamanla elektronik bir çöplüğe dönüştürüyor dünyayı. Bu teknoloji çöplerinin gelişigüzel doğaya bırakılması ise çevreye büyük zararlar veriyor. Dünyada bu konuyla ilgili çalışmalar var. Türkiye ise teknolojik atıkların geri dönüştürülmesine yönelik çalışmalara yeni başladı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı “Atık Elektrikli ve Elektronik Eşyaların Kontrolü” (AEEE) yöntemeliği çıkardı. Yönetmeliğin 8. Maddesine göre “İlçe nüfusu 400 binden fazla olan belediyeler 2012 yılı sonuna kadar AEEE yönetim planını hazırlamakla ve ilgili bakanlığa göndermekle, yönetim planı çerçevesinde toplama programı yaparak bu konuda konutları bilgilendirmek, toplama işlemini yapmak veya yaptırmakla, ayrıca Mayıs 2013 tarihine kadar getirtme merkezlerini kurarak AEEE’lerin toplanmasını sağlamakla yükümlü.”Nedir E-Atık ve Tehlikeleri Nelerdir?
Elektronik atık kullanım ömrünü tamamlamış olan içerisinde bir veya daha fazla elektrik iletim elemanı bulunduran ürünlere deniyor. E-atık için belirlenmiş kesin bir kapsam yok. Ancak bozuk, kırık, tamir edilemez olarak görülen veri işleme, telekominikasyon, iş, eğlence veya ev için kullanılan araç gereçler de bu gruba dahil ediliyor.

E-Atıklarla Mücadelede Türkiye’nin Konumu Nedir?
Kocaeli ve Sakarya Belediyeleri’nin yanısıra ilçe ölçeğinde Türkiye’de ilk uygulama Kadıköy Belediyesi’ne ait. 2008 yılında başlayan bu proje ile e-atık toplama ve ayrıştırma istasyonu kuruldu. Bu geri kazanım çerçevesinde 2008-2009 yılları arasında 361 adet, 2009-2010 döneminde 141 adet, 2010-2011 döneminde 147 adet bilgisayar, 2012 Haziran ayına kadar ise 24 adet olmak üzere toplam 673 adet bilgisayar ihtiyaç sahibi okullara gönderilmiş. Kurumsal ya da bireysel olarak telefonla belediyeye ulaşmak mümkün. E-atıklarınızı gelip alıyorlar. Ürün geri kazanımı gerçekleştirilemeyecek durumdaysa ayrıştırma işlemleri yapılıyor. Onlar da lisanslı kuruluşlara teslim ediliyor.

E-Atık Tahlikeli! Ama Nasıl? 
Elektrikli ve elektronik ürünler birçok bileşeni bünyesinde barındırıyor. İşte bazı materyallerin insan sağlığı üzerindeki etkileri..
Kurşun: Çocuklarda beyin hasarı yapıyor. CRT tüpleri, eski lehimler, entegre devreler, aküler kurşun içeriyor. Sağlık üzerinde olumsuz zehirleyici etkileri biliniyor.
Civa: Düşük dozlarda bile zehirli; beyin ve böbreklere zarar veriyor.
Bromlu Alev Geciktiriciler: Normal gelişme için hormonal fonksiyonları önemli derecede etkiler.
Baryum: Maruziyetinde beyin şişmesine, kas zayıflığına, kalp ve karaciğer hastalığına neden olabiliyor.
Krom 6: DNA hasarı ve astimik bronşite sebep olur.
Kadmiyum: Böbrekte birikerek insanı zehirler. Kırılgan kemiklere etkisi vardır.

KAYNAK: CUMHURİYET ÇEVRE EKİ

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder