15 Ağustos 2012 Çarşamba

Apple Beşinci Boyutun Peşinde!

Günümüzde, 3D ve hatta 4D terimlerini sık sık duymaya başladık. Ama Apple daha önce pek duymadığımız “5D” adındaki bir teknolojinin patentini aldı. Apple’ın uzaylılarla iletişime geçtiğini düşünüyor olabilirsiniz, ancak ”5D” terimi daha çok pazarlama amacı taşıyor.

Apple’ın  5D olarak adlandırdığı patent, televizyon izlemeden oyun oynamaya ve çok daha fazlasını içeren çok geniş bir alanı kapsıyor. Sistemde Kinect benzeri bir hareket denetimi, video konferans özelliği ve “sanal gerçeklik eldivenleri” bulunuyor. Bu eldivenler, elektromenyetik güçlere, ısıya, havaya ve daha birçok kritere göre dirençlerini değiştirebiliyorlar. Patentte dokunmatik geri bildirim özelliğinden de bahsediliyor. Bu sayede örneğin bir otomobil, herhangi bir anahtar veya düğme yerine bir dokunuş ile çalıştırılabiliyor. Özetle, cep telefonlarında ve telsizlerde yıllardır var olan Hands Free teknolojisini, Apple fazlasıyla geliştirerek yepyeni bir platform oluşturuyor.

Apple’ın  5D hayaline göre dokunmatik ekranlar için artık kapasitif bir yüzeye gerek yok. Herhangi bir yüzeyi dokunmatik ekran gibi kullanmak mümkün oluyor. Bu patentin gelecekte ne kadar işe yarayacağı bilinmese de, Apple yenilikçi çözümlerine aynı hızda devam edecek gibi görünüyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder