15 Mart 2012 Perşembe

Eğitim ve Kariyer


Türkiye'de en çok rağbet olan teknolojik eğitim alanlar

Teknoloji eğitimlerinde çoğunlukla bireylerde uzmanlık ve sertifikasyona dayalı eğitim programları ön plana çıkmakta. Teknik olgunluk seviyelerinin belirli bir ölçeğin üzerine çıktığı kurumlarda ve bu kurumların çalışanlarında, uzmanlık eğitimlerinin yanısıra, bilgi teknolojileri yönetişimi, iş analizi - test yönetimi ve proje yönetimi eğitim taleplerinin olduğunu gözlemliyoruz.
Bilgi teknolojileri alanında hizmet sağlayıcı konumunda  bir firma olarak, Mirsis Akademi çatısı altında bireylere ve kurumlara yönelik teknik eğitim programları oluşturduk. Mirsis Akademi eğitimi programları, konu başlıklarında kabul görmüş belli başlı metodolojileri  (COBIT, ITIL, PMI, IIBA, Bahman, ISTQB) referans almaktayız. Eğitim programlarımız çerçevesinde bireylerin ve kurumların teknik olgunluklarının ve yetkinlerinin gelişimini amaçlıyoruz.
Sektörde ihtiyaçlardan yola çıkarak, iş analisti, test uzmanı ve proje yönetimi konu başlıklarına odaklanıyoruz. Özellikle iş analizi ve test yönetimi konu başlıklarında piyasada eğitim programlarının ve aynı şekilde yetişmiş kaynağın az olması, önümüzdeki yıllarda bu konuda eleman ve eğitim ihtiyacının daha da arttıracağına inanıyoruz.

 Yeni çıkan teknolojilerin günümüz teknoloji eğilimlerine etkisi

İnternete bağlı bireysel donanımlarımızdaki çeşitlilik ve erişim yetenekleri, bulut teknolojiler ve sosyal medya içeriğe ulaşmak ve paylaşım konusunda bizlere sınırsız bir ortam sunuyor. Yeni çıkan teknolojilerin  gündelik ve kurumsal yaşamımız içinde bir dönüşüm yarattığını göz ardı edemeyiz.  Bu noktada mobilite bizlere uzaktan eğitimi ve uzaktan çalışmayı beraberinde kolaylaştırıyor. Esnek çalışma, senkron ve asenkron uzaktan eğitim sistemleri için altyapılarımız ve pazarın internet yeterliğe olgunluğa erişmiş durumda. 

Eğitimde standartlaşma ve kalite için

Kalite, kurum olarak önem verdiğimiz bir konu başlığı. Bu konudaki hassasiyetimizi eğitim konusuna da yansıtmaya çalışıyoruz. Kurumun eğitim verdiği konu başlıklarındaki tecrübesi ve bilgi birikimi çok önemli. Eğitim verdiğimiz konu başlıklarındaki kariyer fırsatları, kurumlara sağladığımız seçme yerleştirme ve proje bazlı dışkaynak ve danışmanlık hizmetleri modelimizdeki temel yapıyı oluşturmakta.

Eğitim, kariyer ve teknoloji ilişkisi noktasında geleceği

Eğitim, kariyer ve teknoloji ilişkisinin en temel ortak noktası hayatımızın çok büyük sürelerini kapsamaları. Artık hayatımızın her noktasında bir çok kanaldan iletişiyoruz. İletişim teknolojilerini  işimizin bir altyapısı veya parçası  olarak müşterilerimize sunuyoruz.  Önümüzdeki dönemde iletişim teknolojilerinin sunduğu gelişim fırsatlarıyla, uzaktan eğitimin ve interaktif eğitimin ön plana çıkacağını, eğitim teknolojilerinde tabletin ve teknolojinin getirdiği birlikte çalışma ve öğrenme avantajlarını gözlemleyeceğimizi belirtmek isterim. Tüm bu teknolojik inovasyonları yakalamak ve geliştirmek adına bilgi teknolojileri temel eğitim başlıklarının yanısıra ürün geliştirme, mobil program geliştirme, arayüz tasarımı ve kullanılabilirlik ve ergonomi gibi uzmanlık eğitimleri ön plana çıkacaktır.


BTHaber - Eğitim ve Kariyer Dosyası - Sayı 860Hiç yorum yok:

Yorum Gönder