22 Şubat 2012 Çarşamba

Kirala, Kullan, Dönüştür


Çevreye tamamen zararsız, hammaddenin tekrar aynı şekilde kullanılabildiği bir üretim sürecini hedefleyen “Beşikten Beşiğe” sisteminin kurucularından Prof. Dr. Michael Braungart, yeşil bina teknolojisinin sadece “ kötü şeyleri daha az yapma” üzerine kurulu olduğunu düşünüyor. Braungart “Yeşil binaların ortaya çıkış amacı güzel, ama artık tamamen iyi şeyler yapmamız gerek” diyor. Braungart’ın geliştirdiği sistemde üretilen halılar evlerin havasını temizliyor, duvardaki boyalar mikropları yok ediyor, arabalar lego gibi parçalara bölünüp tekrar kullanılabiliyor.

Kimyager Prof. Dr. Michael Braungart’ın mimar ortağı William Mcdonough ile geliştirdiği “Beşikten Beşiğe (C2C)” çevre için tamamen zararsız bir tasarım döngüsü. Bu sistemde ürünler hammaddelerine kadar tekrar kullanılıyor ya da biyolojik-teknik yöntemlerle doğaya ve insan sağlığına zarar vermeden çözülmesi sağlanıyor.

Bu işlemde hedef, tekrar hammadde olarak kullanılacak ürünün değerinde hiçbir şey kaybetmiyor olmasından emin olmak. Bu sistemle birlikte biyolojik bir döngüsü sağlanıyor, ürün tamamen doğa dostu yöntemlerle üretilip kullanılıyor ve işlevi bittikten sonra dönüştürülüp tekrar kullanılıyor. Bu yüzden C2C sisteminde üretilen ürünler satın alınmıyor sadece kullanım hakkına sahip olunuyor.

Braungart tarafından 1987’de Almanya’da kurulan uluslararası araştırma ve danışma enstitüsü EPEA, dünyanın her yerinde müşterilerine C2C metodolojisini anlatıyor. Yakın zamanda EPEA’nın Türkiye’de de bir ofisi kuruldu. Ofis, atık kavramını tamamen değiştiren bu konseptin yaygınlaşması için çalışmalarına başladı.

“Beşikten Beşiğe” tasarımı ile üretilmiş binlerce ürünün 600’ü sertifikalı. Şu an “ekonova” televizyon modeli üzerinde çalışılıyor. Bu televizyon diğerlerinden beşte bir oranda daha az zararlı gaz yayımı yapacak ve daha az enerji sarf edecek. Çin’de bebek arabasından yatağına kadar birçok bebek ürünü bu şekilde imal ediliyor. İsrail’de kısa bir süre sonra 30 bin araba ilk kez trafiğe çıkacak.”C2C” yöntemiyle üretilen otomobilin tüm parçaları lego gibi sökülüp tekrar başka bir araba yapmak için de kullanılabilecek.  Braungart, Fransa’da insülinin soluyarak alınabileceği bir sistem üzerinde çalıştığı bilgisini de veriyor.

Braungart, şu an Hollanda’da “C2C” sistemiyle tasarlanan 270 projenin devam ettiğini, en çok talebin de Çin’den geldiğini söylüyor. Braungart, Çin hükümetinin bu sistemi ülkenin geleceği olarak gördüğüne dikkat çekiyor. Bu sistemde yapılan binalarda dönen kapıların enerjisiyle kahve makinası çalıştırmak gibi küçük uygulamaların yanında havayı temizleyen boyalar, döngüye karışabilen betonlar ve çelikler kullandıklarını ifade ediyor.

C2C sistemiyle üretim yapan bir halı üreticisinin davetlisi olarak Uluslararas Yeşil Binalar Zirvesi’ne katılmak üzere İstanbul’a gelen Braungart, sistemini “devrim” olarak niteliyor. Binaların yalıtılmasını doğru bulmayan Braungart, izolasyonun değil iç mekanlardaki hava kalitesinin önemli olduğunu dile getiriyor. Braungart, “Binayı tamamen izole ederseniz tamamen yanlış şeyi doğru yapmış oluyorsunuz” diyor. Evlerde özellikle PVC’lerin çok tehlikeli olduğuna dikkat çeken Braungart, Türkiye’de bu malzemenin çok fazla kullanıldığına dikkat çekiyor.


Kaynakça; Cumhuriyet  Gazatesi 22.02.2012, İnternet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder