17 Ocak 2012 Salı

Vücudunuz USB kablo olabilir mi?

Ericsson CEO'su Hans Vestberg CES Fuarı'nda iki cihaza aynı anda dokunarak resim gönderdi. Vestberg, böylece insan vücuduyla veri transferini kanıtlamış oldu.

Parmağınızla cep telefonu ekranına dokunup resmi kopyaladınız, diğer elinizi de masaüstü bilgisayar ekranına dokundurdunuz ve resim anında diğer ekrana kopyalandı. İnsan vücuduyla veri transferinin mümkün olduğunu görmek hayal değil. Dünyanın en büyük Tüketici Elektroniği Fuarı CES'te yapılan "capacitive coupling" demosunda bir cihazdan diğer bir cihaza gönderilmek istenen fotoğrafın transferi, Ericcson CEO'su Hans Vestberg'in iki cihaza aynı anda dokunmasıyla gerçekleşti. Hans Vestberg'in USB kablo görevi gördüğü demo izleyenleri büyüledi.

Demo'ya bu linkten ulaşabilirsiniz...
Böyle bir teknolojinin hangi durumlarda kullanılabileceğini hayal etmek şu an için zor görünüyor. Ancak fotoğraf ya da video gönderirken bu tür teknolojilerin kullanılmasına dokunmatik tablet bilgisayarların yaygınlaşmasıyla şaşırmamak lazım. Veri transfer hızı açıklanmıyor ama USB kablo veya bluetooth desteği olmayan yerde parmak ucundan veri aktarımının oldukça çekici bir çözüm olduğu açık.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder