31 Ekim 2011 Pazartesi

İçimizden Biri


Köşemizin bu ayki konuğu Can Kaynak...

Bize kısaca kendinizden bahseder misiniz?
Aydın doğumluyum. Yaklaşık 1 senedir de İstanbul’da yaşıyorum. İş hayatına 1997 yılında Bilgisayar Programcısı olarak başladım. Bilkent Bilgisayar Mühendisliğinden mezun olduktan sonra iş hayatıma Havelsan’da başladım. Daha sonra Yedek Subay olarak Milli Savunma Bakanlığında güvenlik projelerinde yer aldım. Mirsis ile tanışmam bu zamana denk geliyor. Kurulduğu ilk günden bu yana Mirsis kadrosunda yer almaktayım.

Meslek hayatında bu kaçıncı yılınız ve mesleğinizi seçmenizin nedenleri nelerdir?
14 yıl oldu, Mesleği seçmemin nedenleri ise bu meslekte yaratabilme kabiliyetini sınırlayacak hiç bir şey yok ve yaratabilme sınırsızlığını seviyorum. Bütün mesleklerin ne iş ve nasıl o işi yaptığını genel olarak bildiğim için buna çözüm üretmek de daha kolay oluyor.

Hayatta en sevdiğim şey, çözüm ile gelinmesi, Hayatta en sevmediğim şey ise, şikâyet ile gelinmesi . Şikâyet etmeyip, çözüm bulma yoluna gidilmeli diye düşünüyorum.

Çünkü şikâyet insanı hiçbir yola çıkarmaz, çözüm ise mutluluğa ulaştırır.

Mesleğinizden keyif alıyor musunuz? Yaptığınız işi nasıl eğlenceli hale getirirsiniz?
Tabi ki keyif alıyorum, yaratıcılığımı kullanıyorum, proje önerisinde bulunuyorum onlar kabul edilince de çalışmak daha eğlenceli hale geliyor. Genel anlamda; boşluğu ve sorunu gör, çözüm üret, Satış&Pazarlamaya ilet şeklinde bir yol izliyorum. Yaptığımız işe önce inanmak zorundayız. İnsanlara fayda yaratacağından emin olmam gerekiyor. Hayata farklılık getirmeyi ön planda tutuyorum.

Bilişim teknolojileri sizin hayatınız için ne ifade ediyor, sizce BT ne demektir?
Her şey demek ! Bilişim teknolojileri olmasa ne olurdu? Yollarda kaybolur, birbirimizi arayamaz ve aç kalırdık belki de. Bilişim teknolojileri hayatımızın büyük bir parçası.

Yakın çevresi Can Kaynak’ı kime benzetir?
Hayata bakış açımı ve bulunduğumuz yüzyılı ve daha öteyi düşünebildiğimi düşünüyorlar ve bu nedenle Leonardo da Vinci'ye benzetirler. İnsanlar zeki olduğumu düşünürler ancak ben aynı fikirde değilim. Yenilikleri takip etme, fikir üretebilme, ürün tasarlayabilme, hiç düşünülmeyeni düşünebilme zeki olduğumu göstermiyor, ben bunun yetenek olduğunu düşünüyorum.

Dışarıdan bakıldığında fark edilemeyen, gözlenemeyen özelliğiniz var mıdır?
Can Kaynak’ın içi dışı birdir aslında. O yüzden beni tanıyan insanlar için Can Kaynak anonimdir. Benim fikirlerimden ve özelliklerimden haberdardırlar.

İş dışında nelerle uğraşırsınız, hobileriniz var mıdır?
Okul yıllarında squash oynardım, şu anda iş hayatının getirmiş olduğu yoğunluktan vakit bulup oynayamıyorum. Müze ve mimari yapıları gezmeyi, keşfetmeyi çok severim. İstanbul’da o kadar gezilecek yer var ki vakit olsa hepsini gezerim. Gezmeyi seven bir yapım var.

Bilim ve teknoloji ile ilgili her şeye bayılırım. Yeni fikirler beni çok cezbeder. Özellikle gezegenlerle ilgili belgeselleri hiç kaçırmam. Eğer televizyonda o tarz bir belgesel var ise mutlaka o an izliyorumdur.

Sizi ne korkutur?
Yaptığım işi başaramamak.

İş hayatında veya çalışma ortamında olmazsa olmaz dediğiniz 3 şey nedir?
İş hayatında gelir güvenliği şirkete olan güvenim. Eşref-i mahlûkat (yaratıkların en şereflisi) yani iyi niyetli insan bakış açısı geniş olan ve imkânsız demeyen insan. İmkânsız diyenleri sevmem.

Son olarak da rahat ve özgür bırakılmak.
Günün birinde bir kitap yazacak olsanız, adı ve konusu ne olurdu?


Aslında kitap yazmaya daha önce karar vermiştim, ilk algoritma kitabı yazardım ve daha sonrasında bunun eğitimini verirdim. En iyi bildiğim yapabildiğim iş eğitim vermek diye düşünüyorum. Sanırım aileden gelen bir yetenek olsa gerek, annem öğretmen sonuçta.

Hatta bu işte iddialıyımdır da. Bana hiçbir şey bilmeyen bir adam verin, herhangi birisi olabilir sadece dinlemeyi ve odaklanmayı bilen birisi olsun. Ben o kişiden ne olması istenirse onu o konuda geliştirebilirim. Ben zekânın gerileyebilir ilerleyebilir bir şey olduğunu düşünüyorum. İleride finansman sağlanır ise yapmak istediğim bu eğitimleri tasarlayıp, o kişilere eğitim vermek, hatta adı Kaynak eğitim olabilir. Belki Mirsis’in yeni bir iş kolu olarak bunu yapabiliriz.

Keyifli sohbetiniz için teşekkür ederiz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder